Jaś i Małgosia - nauczyciele dla dzieci

2008-11-06

Już sama nazwa Przedszkola Nr 4 : „ Bajkowy Świat” wskazuje na to, że dzieciom stwarza się wiele okazji do obcowania ze sztuką teatralną.

Raz w miesiącu do przedszkola przyjeżdżają teatrzyki dziecięce z przedstawieniami.

Tradycją stało się też, że raz w roku nauczyciele przygotowują przedstawienie dla dzieci. W roku szkolnym 2007/2008 po raz pierwszy wystawiliśmy teatrzyk pod tytułem „ Kopciuszek” Jana Brzechwy. Ponieważ spotkał się on z ogromnym uznaniem ze strony dzieci i ich rodziców postanowiliśmy i w tym roku sprawić dzieciom niespodziankę.

Wykorzystując swoje talenty aktorskie, i swoiste poczucie humoru wychowawczynie zaprezentowały uwspółcześnioną wersję znanej bajki Jana Brzechwy „ Jaś i Małgosia”.

Głównym filarem przedstawienia była mgr Barbara Paterka, która nie tylko napisała scenariusz, ale także była reżyserem i pełną werwy czarownicą. Na szczególne wyróżnienie zasługują także mgr Katarzyna Goździk – bajkowa Małgosia , mgr Magdalena Bielewicz – grająca brata  Małgosi -Jasia, oraz mgr Beata Plamowska, która wcieliła się w postać drwala.

Na uwagę zasługiwała piękna kolorowa scenografia, a także kostiumy poszczególnych postaci ( wilka, kota, drwala, czarownicy, ptaków) Przedstawienie nie ustępowało poziomem amatorskim zespołom teatralnym, było też okazją do konsolidacji zespołu nauczycielskiego i źródłem wielkiej radości dla dzieci. Fakt odwrócenia ról, gdy czasem „od święta” można obejrzeć swoje panie na scenie jest dowodem na to, że w przedszkolu potrafimy wykorzystać klimat dobrej wspólnej zabawy.

Na zakończenie przedstawienia, wszystkie dzieci otrzymały od „ czarownicy” smaczne pierniki, a panie kwiatki od zachwyconych sztuką małych widzów.

Przedstawienie wzbudziło tyle emocji i tak bardzo podobało się dzieciom, że już dzisiaj myślimy nad przygotowaniem kolejnego ….  B.Stempska

„ Jaś i Małgosia” rok szkolny 2008/2009    Opracowała Grażyna Szyszka

Powspominajmy… przedstawienie, które zapoczątkowało - teatr nauczycieli Przedszkola nr 4 „ Kopciuszek” rok szkolny 2007/ 2008